Witaj w dawnej Oranżerii
Dawniej Oranżeria była miejscem, w którym przechowywano i rozmnażano egzotyczne rośliny, które w okresie letnim wystawiano w ogrodzie.
Dziś to nowoczesne wystawy multimedialne, z których dowiesz się więcej o przeszłości, podróżowaniu i życiu w danych wiekach.
Skorzystaj z audioguidów, prezentacji multimedialnych. Zanurz się w opowieściach, które zebraliśmy na piętrze budynku. Zapraszamy!
Wystawy
Multimedialne wystawy w dawnej Oranżerii prezentowane są na parterze i piętrze budynku.
Na parterze zobaczysz cztery wystawy tematyczne oraz strefę edukacyjną pod balonem.
Na piętrze, w korytarzu oraz czterech salach dzięki przygotowanym treściom i zastosowanym urządzeniom multimedialnym w sposób aktywny doświadczysz przeszłości.
Wszystkie wystawy, dzięki wprowadzeniu ekranów multimedialnych i dotykowych, aplikacji oraz prezentacji umożliwią Ci indywidualne doświadczenie edukacyjne.
Zwiedzaj aktywnie i sam wybieraj sposób zdobywania wiedzy. Czytaj, oglądaj, graj, zatańcz.
Historia
Oranżeria została zbudowana z inicjatywy Księżnej Izabelli Lubomirskiej w latach 1799-1802 według projektu Christiana Piotra Aignera, wykonawcą sztukaterii był Fryderyk Bauman.
Jest to budynek dwukondygnacyjny, zwieńczony attyką, kryty dwuspadowym dachem o elewacji zachodniej ozdobionej czterokolumnowym portykiem jońskim. Oranżeria od wschodu połączona jest arkadowym przejściem z Zamkiem. Według inwentarzy z XIX w. w przeszłości na piętrze znajdowały się pokoje i od strony wschodniej garderoby, na parterze zaś sala oranżeryjna.
W XIX w. budynek połączony był zabudowanym przejściem z figarnią znajdującej się w fosie.
Oranżeria była ogrzewanym okazałym całorocznym ogrodem zimowym, gdzie można było odpocząć, zrelaksować się czy wyciszyć.
Dzięki talentom zamkowych ogrodników była też miejscem, w którym można było przyjmować gości i miło spędzać czas.
Remont
Wiele ciekawych informacji dostarczył nadzór archeologiczny prowadzony w budynku Oranżerii
w czasie prac budowlanych.
Pod posadzką sali głównej odkryto pozostałości konstrukcji tworzącej niegdyś system ogrzewania kanałowego tj. dwa piece oraz kanały grzewcze, a także piwniczki od strony zachodniej, w których palono w piecach.
Ze względu na zły stan zachowania cegieł tworzących mury konstrukcji oraz zdegradowanie spoin pomiędzy nimi po konsultacjach i decyzji przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, podjęto decyzję o demontażu murów, po uprzednim wykonaniu pełnej dokumentacji archeologicznej, architektonicznej oraz skaningu laserowego. Z całej konstrukcji udało się wyeksponować jedynie piec i fragment kanału po stronie zachodniej, które można zobaczyć przy szatni.
Planujesz dla swoich uczniów lub studentów zajęcia muzealne? Napisz do nas na adres: cet@zamek-lancut.pl, edukacja@zamek-lancut.pl, lub zadzwoń 17 749 38 95, 17 749 38 87.
Możliwość zakupu biletów on-line już wkrótce dostępna
Dojazd
Muzeum-Zamek w Łańcucie
Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego
ul. Zamkowa 1
37-100 Łańcut
Informacje o parkingu:
Budynki CET – d. Oranżeria i d. Ujeżdżalnia znajdują się na terenie Parku.
d. Oranżeria jest w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku. d. Ujeżdżalnia sąsiaduje z kompleksem kortów tenisowych i Storczykarnią.
Budynki nie posiadają własnych wydzielonych parkingów.
Parkingi płatne dla samochodów osobowych, w tym parkingi dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na terenie miasta.
Parking dla autokarów i busów znajduje się na terenie Centrum Komunikacji w Łańcucie ul. Kościuszki 17A, w pobliżu bramy parkowej przy Zameczku Romantycznym.