Przedszkola i szkoły
Przedszkola
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Fruś i Adalo, czyli zabawy wesołej kompanii - Czy w Zamku bawiono się w chowanego? Gdzie była piaskownica? Czy Sala Balowa to miejsce tylko dla dorosłych? Zapraszamy na opowieść o dzieciach, które kiedyś mieszkały łańcuckim Zamku ich grach, zabawach i psotach.
- Pomarańcze dla księżniczki - Trudne zadanie otrzymują zamkowi ogrodnicy. Muszą zebrać pomarańcze dla księżniczki. W czasie zajęć opowiadać będziemy o księżnej Izabelli i jej kolekcji drzewek pomarańczowych. Dowiemy się gdzie rosły pomarańcze w Łańcucie i pomożemy ogrodnikom zebrać je.
- Kucharz doskonały - Zamkowy kucharz był bardzo ważną osobą. Jak wyglądał? Jakie potrawy przygotowywał i jakich przypraw używał? O tym opowiemy w czasie zajęć.
- Na balu zatańcz jaik księżna Izabella - Czy na balu u księżnej Izabelli każdy musiał tańczyć? W czasie zajęć opowiemy o tańcach z czasów Księżnej i nauczymy się jednego z nich.
SP klasy I-III
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Awantura w chmurach - Dlaczego balon utknął w dawnej Oranżerii? Czy łódź może latać? Kto to był aeronauta? Tego wszystkiego dowiecie się podczas rozmowy o patronie Centrum Edukacji Tradycji.
- Suche ogrody - Czym są suche ogrody, poznamy najstarsze z nich oraz tradycje ich powstawania. Podczas warsztatów, każdy będzie mógł stworzyć własny magiczny suchy ogród.
- Na balu u księżnej - Czy na balu u księżnej Izabelli każdy musiał tańczyć? Na tej lekcji poznamy modne tańce z czasów Księżnej i sami nauczymy się jednego z nich.
- Kucharz doskonały - Opowiemy Wam o historii zamkowych kuchni, o tym co i jak gotowano, jak przyprawiano i gdzie przyprawy chowano. Czy kucharzem na Zamku mógł zostać każdy? Porozmawiamy o dawnych kuchniach i potrawach, wspólnie zastanowimy się nad tym jak zmieniały się kuchnie i potrawy.
SP klasy IV-VI
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Drzewo rodzinne - Ród, rodzina, przodek, nazwisko, imię, herb to klucze do poznania genealogii. Wspólnie nauczymy się budować drzewa rodzinne, liczyć ich wiek oraz odczytywać za pomocą oznaczeń genealogicznych najważniejsze wydarzenia na nich zapisane.
- Jak żaba czy jak ptak? Perspektywa w praktyce - Odkryjcie z nami różne perspektywy, Podczas krótkiego spaceru poznacie podstawowe zasady, by później zastosować je w praktyce.
- Assarmot - tajemnicza gra o zamku - Czy łatwo uczyć się historii? My mamy na to sposób — grę fabularną. Dzięki niej poznamy najważniejsze fakty z historii Zamku i jego najmłodszych mieszkańców. Naszą opowieść poświęcimy nie tylko dawnym grom stolikowym, ale też komputerowym.
- Szkicownik podróży - Wraz z Janem Potockim udamy się w dalekie podróże. Porozmawiamy, dlaczego i gdzie podróżowano dawniej, a gdzie dziś. Czy można utrwalić wspomnienia z podróży bez aparatu fotograficznego?
- Co jadano w dawnych wiekach? - Czekamy na was z opowieścią dawnej kuchni. Dowiecie się o potrawach, które jadano w pałacu i o tym, z czego je przygotowywano, o warzywach i owocach, które hodowali zamkowi ogrodnicy. Będziemy rozpoznawać przyprawy i dowiecie się jak używać je w kuchni.
- Greckie porządki na Łańcuckim zamku - Na przykładzie fasad i dekoracji Zamku oraz dawnej Oranżerii poznamy i utrwalimy greckie porządki
- Łańcut - krótka historia miasta - Opowiemy wam, jak powstało nasze miasto i kim byli jego właściciele. Dowiecie się, ile zamków było w Łańcucie i poznacie historię królowej Elżbiety.
SP klasy VII-VIII
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Ostatni zajazd - Romantyczna idealizacja polskości na przykładzie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Poznamy dawne wzory i cnoty, przywiązanie do polskiej tradycji.
Szkoły ponadpodstawowe
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Kultura magnackiego stołu, zasady etykiety dworskiej - Szczegółowo o potrawach, stole i sposobie serwowania posiłków. Wpływy obce w polskiej sztuce kulinarnej w XVIII wieku. Zajęcia dla szkół o profilach tematycznych.
- Wielka podróż młodego człowieka - Grande Tour oraz podróżowanie wczoraj i dziś. Zastanowimy się nad celowością podróży, ich sensem, potrzebą podróżowania i wartościami, jakie nam dają. Zajęcia połączone z debatą oksfordzką.
- Bogata kuchnia - Jak patrzeć na dzieło sztuki, by je zrozumieć. Zajęcia poświęcone jednemu obrazowi.
- Ostatni zajazd - Romantyczna idealizacja polskości na przykładzie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Poznamy dawne wzory i cnoty, przywiązanie do polskiej tradycji.
- Stół i uczta w Epoce Stanisławowskiej - przemiany kulturowe - Jak idee oświeceniowe i przewrót umysłowy wpłynęły na przemiany kulturowe w II połowie XVIII wieku. „Paryski obyczaj” czy tradycyjna staropolska biesiada a może uczta, czy bankiet. Podczas spotkania poznamy ceremoniał z epoki.
- Był sobie bal - O balach, modzie balowej i etykiecie dworskiej. Pierwszy taniec, polonez, mazur czy walc. Bal wydarzenie wprowadzające w dorosłość czy kreujące małżeństwa.
Szkoły specjalne i ośrodki szkolno-wychowawcze
Czytaj więcej >Czytaj mniej >
- Hej pomarańcze! - Bardzo dawno temu przed łańcuckim Zamkiem w wielkich doniczkach rosły pomarańcze. Specjalnie dla nich zbudowano Oranżerię. Wspólnie będziemy zbierać pomarańcze ukryte we wnętrzu Oranżerii i rozwiążemy pomarańczowe zadania.
- Kucharz doskonały - Czy zawód kucharza zamkowego był łatwy? Zamkowe kuchnie skrywają wiele sekretów. Poznamy ich część, a przy okazji powąchamy, dotkniemy i odmierzymy - tak jak prawdziwy kucharz doskonały.
- Ach te bale... Zatańcz jak księżna Izabella - Chcesz zatańczyć na balu u księżnej Izabelli? Nauczymy Cię kroków i zatańczymy wspólnie na niezwykłej podłodze.
- Fruś i Adalo, czyli zabawy wesołej kompanii - Czy w Zamku bawiono się w chowanego? Gdzie była piaskownica? Czy Sala Balowa to miejsce tylko dla dorosłych? Zapraszamy na opowieść o dzieciach, które kiedyś mieszkały łańcuckim Zamku ich grach, zabawach i psotach.