Intro Oranżeria

Witaj w dawnej Ujeżdżalni

Budynek w przeszłości służył do tresury i ujeżdżania koni.

Dziś jest miejscem, w którym możesz poznać historię pojazdów konnych. Dowiesz się, jakie się są typy pojazdów oraz poznasz historię łańcuckiej kolekcji muzealnej.

Tradycyjna wystawa oryginalnych pojazdów zaprzęgowych koresponduje z archiwalnymi grafikami i zdjęciami.

Dzięki nowoczesnym technologiom w łatwy sposób zdobędziesz wiedzę dotyczącą podróżowania w dawnych czasach.

Wystawy

W dawnym budynku Ujeżdżalni można zobaczyć kolekcje około pięćdziesięciu pojazdów konnych. Zespół zabytkowych powozów i sań pochodzi z powojennych zakupów Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Dzięki przeprowadzonym pracom remontowo-konserwatorskim w budynku powstała nowa przestrzeń wystawiennicza.

Pojazdy zaprzęgowe prezentowane są na trzech poziomach ekspozycyjnych.

Całość uzupełniona jest o nowoczesne prezentacje multimedialne przybliżające historię pojazdów.

Historia

fot. Archiwum Zamek w Łańcucie

Dawna Ujeżdżalnia, zwana pierwotnie Rajtszula (reitschule z języka niemieckiego oznacza szkołę jeździecką), została wzniesiona za czasów pierwszego ordynata Alfreda I Potockiego w latach 1828-1830.

Autorem projektu w stylu klasycystycznym był architekt Ludwik Bogochwalski. Do dzisiaj zachował się rejestr kosztów budowy oraz oryginalny plan.

Gmach zaprojektowany został na planie prostokąta z absydami przy krótszych bokach. Na fasadzie zwraca uwagę dekoracyjny fryz z końskich łbów połączonych girlandami autorstwa Antoniego Baumana. Co druga końska głowa posiada zbroję. Pomiędzy dużymi półokrągłymi oknami znajdują się płaskorzeźby z wieńcami laurowymi. Dłuższe elewacje podzielone są na siedem oraz na pięć osi. Na ścianie od strony kortów tenisowych znajduje się półokrągła wnęka. Wewnątrz ustawiono marmurową figurę bogini łowów Diany z jeleniem (kopia starożytnej rzeźby z Luwru). U góry widoczny herb Potockich Pilawa oraz inicjały Elżbiety i Romana Potockich z czasów odnowienia Ujeżdżalni.

Dawna Ujeżdżalnia pierwotnie służyła do tresury koni. Była także miejscem do nauki jazdy konnej i treningów, niezależnie od pogody. Gruntowny remont Ujeżdżalnia przeszła w czasach Romana i Elżbiety Potockich. Po jego zakończeniu w 1903 roku wnętrze budynku zyskało podwyższone loże dla widzów wokół areny. Podobnie jak w Zamku, na początku XX wieku zainstalowano elektryczne oświetlenie pochodzące z własnej elektrowni Potockich.

Po II wojnie światowej Ujeżdżalnia aż do 2007 roku służyła jako hala sportowa.

Remont

W budynku dawnej Ujeżdżalni zostały przeprowadzone prace remontowe polegające na podbiciu fundamentów, wykonaniu instalacji elektrycznych, sanitarnych oraz integracji systemów bezpieczeństwa. Budynek dawnej Ujeżdżalni został przystosowany do utworzenia wystawy pojazdów zaprzęgowych zakupionych przez Muzeum po II wojnie światowej oraz ekspozycji związanej z podróżami i łowiectwem.

Dzięki przeprowadzonym pracom nastąpiła poprawa funkcjonowania i przechowywania zbiorów z kolekcji Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zwiedzającym udostępniono nowe przestrzenie ekspozycyjne.

Zaplanuj swoją wizytę
Bilety możesz kupić w dniu wizyty w kasach Muzeum w Maneżu ul. 3 Maja 10 lub w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w d. Oranżerii, w d. Ujeżdżalni.

Możliwość zakupu biletów on-line już wkrótce dostępna.
Kup bilet on-line
Sprawdź dostępność biletów.

Zaplanuj swoją wizytę już dziś.

Sprawdź

Dojazd

Muzeum-Zamek w Łańcucie

Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego

Informacje o parkingu:

Budynki CET – d. Oranżeria i d. Ujeżdżalnia znajdują się na terenie Parku.

d. Oranżeria jest w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku. d. Ujeżdżalnia sąsiaduje z kompleksem kortów tenisowych i Storczykarnią.

Budynki nie posiadają własnych wydzielonych parkingów.

Parkingi płatne dla samochodów osobowych, w tym parkingi dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na terenie miasta.

Parking dla autokarów i busów znajduje się na terenie Centrum Komunikacji w Łańcucie ul. Kościuszki 17A, w pobliżu bramy parkowej przy Zameczku Romantycznym.